Atlas głównych chorób roślin

Artykuł pochodzi ze strony www.naogrodach.pl

Szara pleśń

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, iglaste, warzywa, drzewa i krzewy owocowe, truskawka, rośliny ozdobne.

Objawy:  porażone części roślin pokrywają się charakterystycznym szarym, puszystym i futerkowatym nalotem. Na powierzchni grzybni powstają czasem czerniejące zarodniki  będące źrodłem zakażenia pierwotnego w przyszłym roku.

Skuteczne środki: Bravo 500 SC, Gwarant 500 SC, Topsin M 500 SC, Miedzian 50 WP

 

Mączniak prawdziwy

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, warzywa, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne.

Objawy: na zielonych częściach roślin występuje charakterystyczny, mączysty biały nalot pokrywający się z biegiem czasu drobnymi czarnymi owocnikami. Porażone rośliny są bardziej podatne na wymarzanie.

Skuteczne środki:  Bravo 500 SC, Gwarant 500 SC, Topsin M 500 SC, Score 250 EC

 

Mączniak rzekomy

Występowanie: warzywa, winorośl, rośliny ozdobne

Objawy: najczęściej na liściach po ich spodniej stronie występuje nalot grzybni o różnych kolorach (szary, biały, fioletowy). Na najmłodszych liściach pojawiają się rozmyte, wodniste plamy, które z czasem gniją.

Skuteczne środki:  Bravo 500 SC, Gwarant 500 SC, Amistar 250 SC

 

Parch jabłoni, parch gruszy

Występowanie: jabłoń i grusza

Objawy: przy porażeniu liści pojawiają się okrągławe plany (szarawe w przypadku gruszy, a oliwkowozielone w przypadku jabłoni), które następnie czernieją. Na owocach plamy rozrastają się bardziej. Skórka w tych miejscach korkowacieje co powoduje pękanie owoców.

Skuteczne środki: Topsin M 500 SC, Miedzian 50 WP, Score 250 EC

 

Rdze

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, iglaste, warzywa, rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe.
 

Objawy: rdze na powierzchni skórki żywiciela mogą tworzyć kilka zarodników np. w kształcie czarek lub kubeczków o kolorze jasnożółtym.  Zarodniki letnie niekiedy o bardzo intensywnie pomarańczowym kolorze występują w skupieniach w kształcie poduszek. Ostatnio szczególnie tą chorobą atakowane są grusze, gdzie na spodniej stronie liści pojawiają się rdzawe plamy.
 

Skuteczne środki:  Topsin M 500 SC, Miedzian 50 WP, Score 250 EC

 

Plamistości liści i kwiatów

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, drzewa, krzewy owocowe, rośliny ozdobne
 

Objawy:  Bardzo często na obu stronach liści pojawiają się liczne lub pojedyncze plamy mające kształt owalny, okrągły, kanciasty lub nieregularny o średnicy kilku milimetrów do kilku centymetrów. Na powierzchni przebarwień możemy zauważyć delikatny nalot przykryty grzybnią z owocnikami.
 

Skuteczne środki: Bravo 500 SC, Gwarant 500 SC, Topsin M 500 SC, Score 250 EC

 

Zamieranie pędów

Występowanie:  drzewa i krzewy liściaste, iglaste, drzewa i krzewy owocowe
 

Objawy:  na młodych pędach powstają brunatne plamy będące początkiem infekcji.  Następnie plamy te rozszerzają się na ich obwodzie i wzdłuż nich.  Postępujące zamieranie grzyba powoduje charakterystyczne dla danej choroby zrakowacenia oraz powstają typowe zarodniki.
 

Skuteczne środki: Topsin M 500 SC

 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Występowanie: śliwa, czereśnia, wiśnia
 

Objawy:  choroba najpierw poraża kwiaty, które brązowieją i zamierają. W późniejszym okresie na dojrzewających owocach powstają plamy gnilne barwy brunatnej. Zgniłe części owoców pokrywają się kremowymi brodawkami o średnicy 1 – 3 mm, ułożonymi nieregularnie na powierzchni skórki.
 

Skuteczne środki: Topsin M 500 SC, Miedzian 50 WP, Score 250 EC

 

Fytoftoroza
 

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, iglaste i owocowe.

Objawy: najczęstszymi objawami są plamistości liści (plamy gnilne w kształcie klina rozchodzące się od nasady liścia), zgnilizna korzeni (korzenie na przekroju są czerwonawe), brązowienie i zamieranie pędów łodyg (brązowienie i zamieranie rozpoczyna się od dołu i szybko rozprzestrzenia się ku górze).

Skuteczne środki:  Bravo 500 SC, Gwarant 500 SC

 

Mszyce
 

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, iglaste, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne, warzywa.

Objawy:  mszyce najczęściej żerują gromadnie uszkadzając młode pędy, kwiaty i liście, owoce roślin uprawnych i ozdobnych.  Żerowanie powoduje wstrzymanie wzrostu, przebarwienia czasem powstawanie galasów, a w konsekwencji usychanie liści, pędów, kwiatów i całych roślin.

Skuteczne środki:  Mospilan 20 SP, Talstar 100 EC

 

Zgorzele siewek, zgnilizny

 

Występowanie: warzywa, rośliny ozdobne, drzewa i krzewy

Objawy: choroba ta występuje bardzo wcześnie po skiełkowaniu roślin. Zgorzele powodują zgnilizny  i obumarcie kiełków, liścieni, łodyżek oraz pierwszych liści właściwych. Roślina obumiera pokrywając się szarym nalotem, a system korzeniowy ulega gniciu.

Skuteczne środki: Dithane Neo Tec 75 WG, Kaptan 50 WP

 

Ochojniki
 

Występowanie: sosna, świerk, modrzew, daglezja

Objawy:  wiosną na skutek żerowania tworzą się szyszkowate narośla (galasy) wewnątrz których rozwijają się młode larwy mszyc.  Uszkodzenia na igłach to początkowo drobna, żółta plamka (miejsce wkłucia). Później igły intensywnie brązowieją. Mogą powodować opadanie i zamieranie całych pędów.

Skuteczne środki: Talstar 100 EC, Fastac 100 EC

 

Czerwce (tarczniki, miseczniki, wełnowce)

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, iglaste, drzewa i krzewy owocowe, rośliny ozdobne.

Objawy:  usychanie całych pędów i osłabienie roślin na skutek wysysania soków. Rosa miodowa wydzielana przez czerwce jest bardzo dobrym pożywieniem dla grzybów sadzakowych, które utrudniają roślinie oddychanie. Liście i pędy pokrywają się czarnym nalotem (sadze).

Skuteczne produkty: Talstar 100 EC.

 

Przędziorki

Występowanie: drzewa i krzewy liściaste, iglaste, drzewa i krzewy owocowe, warzywa, rośliny ozdobne.

Objawy:  początkowy żer przędziorków na liściach powoduje powstawanie przebarwień, które z czasem stają się brunatne.  W dalszym przebiegu liście zasychają i opadają na ziemię. Na dolnej  stronie liści pojawia się drobna, ledwo widoczna pajęczyna przetykana drobnymi odchodami i wydzielinami larw.

Skuteczne środki: Nissorun 050 EC

 

Zjadające liście

Występowanie:  warzywa, drzewa i krzewy owocowe, iglaste, rośliny ozdobne

Objawy:  do tej grupy szkodników należą te, które posiadają gryzący aparat gębowy (larwy motyli, błonkówek, chrząszcze), które powodują trwałe uszkodzenia blaszki liściowej. Najczęstsze objawy  polegają na wygryzaniu przez owady otworów w liściu, zeskrobywaniu miękiszu, wyżeranie blaszki liściowej do tego stopnia, że pozostają same nerwy liścia.

Skuteczne środki: Mospilan 20 SP, Steward 30 WG.

 

Mączlik szklarniowy

Występowanie: warzywa, rośliny ozdobne

Objawy: Szkodnik wysysa soki z liści. Początkowo powstają żółtawe plamy i marszczenie się liści, później blaszki liściowe żółkną, zasychają, a następnie opadają. W wyniku żerowania szkodnika występuje osłabienie wzrostu rośliny, a także zeszpecenie lepkimi wydzielinami – tzw. Rosa miodowa na której rozwijają się grzyby sadzakowi.

Skuteczne środki: Talstar 100 EC, Admiral 100 EC

 

Owady drażniące zawiązki i owoce

Występowanie: drzewa i krzewy owocowe, liściaste.

Objawy: uszkodzenia wewnątrz owoców, niszczenie komory nasiennej, zawiązków owoców oraz kwiatów (np.: owocówki, owocnice, kwieciak jabłkowiec, kistnik malinowiec, nasionnica trześniówka). Drążone tunele wypełnione są odchodami. W zależności od szkodnika larwy niszczą od jednego do kilku owoców.

Skuteczne środki: Mospilan 20 SP, Sumi Alpha 050 EC

 

Gryzonie

Występowanie: rośliny uprawne, tereny zielone, pomieszczenia.

Objawy: Krety, myszy, nornice, karczownik - kopce i tunele tuż pod powierzchnią uciążliwe np.: podczas koszenia trawników, pośrednio powodują również więdnięcie roślin, uszkadzają części nadziemne i podziemne roślin, zanieczyszczają odchodami plony i otoczenie.


Skuteczne środki: świece na krety, granulat na nornice, granulat na krety, karbid na krety, Rat Killer Perfekt na szczury i myszy, postrach psa i kota.

 

Dziękujemy autorom artykułu z portalu www.naogrodach.pl za jego udostępnienie.